Dzień czekolady w klasie Ib
W piątek 11 kwietnia w klasie Ib odbyły się obchody Najsłodszego Dnia w roku czyli Światowego Dnia Czekolady. Z tej okazji klasę odwiedziła grupa Motylków z przedszkola. Zerówkowicze mieli okazję usiąść w szkolnej ławce ze starszymi kolegami i koleżankami i tym samym zobaczyć co ich wkrótce czeka:)
Od samego rana w wszystko kręciło się wokół czekolady. Dzieci dowiedziały się również, że gorzka, mleczna, biała, nadziewana - od wieków dostarcza nam witamin, magnezu, poprawia nastrój i koncentrację. Przede wszystkim jest źródłem przyjemności. Głównym punktem była degustacja czekoladowych smakołyków, oj! było w czym wybierać. Dzień ten dostarczył wszystkim wiele radości i słodkości.
6
Akcja społeczno – edukacyjna Żonkile
Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 11 we Wrocławiu po raz kolejny wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem akcji jest upamiętnienie i oddanie czci ofiarom powstania w getcie warszawskim – 19 kwietnia 2025 roku mija 82. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Pomimo upływu lat powinniśmy pamiętać nie tylko o żydowskich powstańcach, ale także o wszystkich ofiarach holokaustu, które pochłonęła II wojna światowa.
Uczennice z klasy 8a: Gabriela Janek, Malwina Kłonowska, Amelia Młodak, Sofiia Yukhta, Anastasiia Romankova oraz uczennice i uczeń z klasy 8c: Emma Daroszewska, Wojciech Haba, Lena Jurkiewicz, Lena Kozak, Maja Kuchta, Alicja Lachowska, Nikola Marciszewska, Gabriela Pióro, Oliwia Włodarska, Anna Żurakowska wykonali ponad 400 papierowych żonkili, które przypinali uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły.
Dlaczego żonkile? Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. W tym roku hasłem przewodnim jest odwaga w różnych jej przejawach.
Poznając historię, kulturę, zwyczaje różnych narodów, wyznań, wskazujemy, jak ważna jest tolerancja w codziennym życiu społecznym.
koordynatorzy akcji
Anna Kowalczyk
Sławomir Mielczarek
Dorota Żukowska
3
Aktywni społecznie…
Troska o wspólne dobro jest niełatwa, gdyż zazwyczaj wymaga poświęcenia własnego dobra – czasu, pracy, uwagi, pieniędzy. Czy młodzi ludzie mogą troszczyć się o dobro wspólnot, do których należą – a jeżeli tak, to w jaki sposób? Uczniowie klas ósmych mieli możliwość spotkania z osobami działającymi na rzecz innych.
Pani Joanna Kuczyńska opowiedziała o działalności Fundacji Allergia, która przybliża wiedzę na temat alergii. Dzieci z alergiami w przedszkolach i szkołach jest coraz więcej i do reakcji alergicznych może dochodzić również na terenie placówki. Adrenalina w autowstrzykiwaczu (czyli popularny EpiPen) oraz w ampułkostrzykawce zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każdy, kto jest świadkiem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u dziecka, mógł udzielić mu pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia – i w ten sposób uratować jego życie! Uczniowie klasy 8a mogli poćwiczyć przy pomocy EpiPena.
Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Iwona Budrecka-Siupka, spotkała się 4 kwietnia z uczniami klas 8a,b,c i opowiedziała o swojej społecznej działalności nie tylko na rzecz szkoły (organizacja imprez, wyjazdów, kontaktów z różnymi instytucjami), ale też na rzecz społeczności lokalnej (projekty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego) oraz pomoc ludziom potrzebującym wsparcia.
Miejmy nadzieję, że spotkania z takimi osobami – jak Panie: Joanna Kuczyńska i Iwona Budrecka -Siupka, zaktywizują młodzież do aktywności społecznej, działalności na rzecz innych, troski o wspólne dobro w naszym życiu publicznym.
Dorota Żukowska
nauczycielka wiedzy o społeczeństwie
7
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY- obchody w klasach 1-3
21 marca, w ramach obchodów powitania wiosny organizujemy w naszej szkole Dzień Piżamy- wyjątkowe wydarzenie, które ma nie tylko wprowadzić radosną atmosferę, ale także uwrażliwić uczniów na potrzeby chorych rówieśników.
Tego dnia wszyscy uczniowie mogą przyjść do szkoły w piżamach. Akcja ma na celu okazanie solidarności z dziećmi przebywającymi w szpitalach, a piżama jest ich codziennym ubiorem.
Dodatkowo w ramach wydarzenia będziemy rozmawiać o empatii i dobroci, a dzieci wezmą udział w konkursach, zabawach oraz twórczych aktywnościach.
To będzie niezwykły dzień!
Zagadaj do gada!
Zagadaj do gada to jedyna w swoim rodzaju forma bezpośredniego kontaktu z żywą przyrodą! Gady, płazy, pajęczaki i owady zagościły w naszej szkole, a uczniowie klasy 2a, 2c i 3c mieli doskonałą okazję, by się przekonać, że nie taki ptasznik straszny, jak go malują!
Podczas spotkania uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale również mieli zapewniony komfort i bezpieczeństwo. Dzieci zdobyły wspaniałe wspomnienia i nowe spojrzenie na świat przyrody.
Odwiedziły nas następujące zwierzęta:
1. Boa różany „Różyczka” - jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny boa, pochodzący z Meksyku. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafi był bardzo długowieczny i w warunkach hodowlanych może dożyć nawet 30 lat lub więcej.
2. Wąż zbożowy „Precelek” - średnich rozmiarów wąż właściwy, pochodzący z USA. W swojej ojczyźnie znany jest pod nazwą „Corn snake”. Ten gatunek posiada niezwykle zróżnicowane ubarwienie, zazwyczaj długość ciała nie przekracza 150 cm.
3. Pyton królewski „Tost” - niewielki gatunek pytona pochodzący z Afryki Zachodniej. Jest to tak zwany dusiciel, czyli prymitywny rodzaj węża. Posiada receptory ciepła, szczątkowe tylne kończyny oraz krępą budowę ciała. Pytony królewskie to jedne z najłagodniejszych węży na świecie, kiedy się boją, zazwyczaj zwijają się w ciasny kłębuszek i chowają głowę pod swoim ciałem. Stąd ich potoczna, anglojęzyczna nazwa „Ball python”.
4. Gekon orzęsiony „Joker” - endemiczny gatunek gekona pochodzący z Nowej Kaledonii. Podobnie jak węże, nie posiada ruchomej powieki. W związku z tym do czyszczeni swoich oczu używa języka. Nad oczami posiada rząd wypustków przypominających rzęsy. Potrafi wspinać się po pionowych powierzchniach.
4. Eublefar lamparci „Kamis” - niewielka jaszczurka zamieszkująca tereny Bliskiego Wschodu. Występuje głównie na terenach pustynnych i półpustynnych. Prowadzi naziemny tryb życia. W masywnym wrzecionowatym ogonie magazynuje tłuszcz oraz proteiny na ewentualne okresy ograniczonego dostępu do pożywienia.
5. Agama błotna „Kermit” - smukła, nadrzewna jaszczurka prowadząca dzienny tryb życia. Zamieszkuje tropikalne lasy Kamboży, Wietnamu i Tajlandii. Doskonale się wspina, pływa oraz biega. Na szczycie głowy posiada oko ciemieniowe. To „trzecie oko” potrafi dostrzegać światło oraz cienie. Reguluje ono zegar biologiczny oraz pomaga dostrzec zagrożenie nadlatujące z góry.
6. Ptasznik Brachypelma emilia „Emilka” - naziemny i bardzo łagodny gatunek ptasznika występujący w Meksyku. Nie posiada on swojej polskiej nazwy. Posiada błyszczące, czarno- pomarańczowe włoski. Ma bardzo słaby wzrok mimo posiadaniu czterech par oczu, rozróżnia tylko dzień od nocy. Oprócz 8 nóg posiada jeszcze dwie „rączki” - nogogłaszczki, dwa szczękoczułki - chelicery oraz dwie pary wchodzących z odwłoku „ogonków” - kądziołków przędnych, którymi produkuje sieć.
Zapraszamy do fotrelacji!
3
Cykl zajęć ,,Zawody i pasje" w świetlicy szkolnej.
W ostatnim tygodniu lutego rozpoczęliśmy w świetlicy cykliczne spotkania z rodzicami, którzy prezentują dzieciom swoje zawody i/lub pasje. Więcej informacji w zakładce świetlica szkolna
W życiu ważna jest pasja, zaangażowanie i duża odpowiedzialność – spotkanie z Panem Łukaszem Zającem
Dnia 19 lutego 2025 roku uczniowie klas ósmych spotkali się Panem Łukaszem Zającem, byłym funkcjonariuszem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej we Wrocławiu, obecnie podoficerem specjalistą Wydziału Współpracy Międzynarodowej i Komunikacji Społecznej Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
Pan Łukasz Zając zapoznał uczniów z odpowiedzialnością prawną nieletnich, wskazał zagrożenia w różnych przestrzeniach życia i jak ważne są nasze wybory.
Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących zawodowych działań Pana Łukasza. Opowiadając o swojej pracy, podkreślał, jak ważne są pasja, zaangażowanie i duża odpowiedzialność.
Dorota Żukowska
Świetlicowy konkurs plastyczny
Zapraszamy dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej do udziału w konkursie plastycznym.
Więcej informacji w zakładce Świetlica szkolna
REKRUTACJA
19 lutego rusza rekrutacja do klas I szkół podstawowych 2025/2026.
Zgłoszenia kandydatów do klas I w obwodowych szkołach podstawowych:
- rozpoczęcie 19 lutego 2025 r. o godzinie 12:00.
- zakończenie 25 lutego 2025 r. o godzinie 15:00.
Rekrutacja we Wrocławiu zostanie przeprowadzona w pełni elektronicznie poprzez stronę rekrutacje.edu.wroclaw.plWszystkie niezbędne informacje można znaleźć w dołączonych załącznikach.
NOWY PROJEKT w naszej szkole
„Cyfrowa szansa – projekt partnerski Gminy Wrocław i Gminy Kobierzyce”
Cel projektu:
Rozwój kształcenia ogólnego poprzez kompleksowe i zindywidualizowane działania na rzecz wsparcia uczniów/uczennic 16 szkół podstawowych, w tym 13 SP Gminy Wrocław i 3 SP Gminy Kobierzyce
W Projekcie zostały zaplanowane następujące działania:
- realizacja warsztatów, projektów, kółek, zajęć rozwijających i dydaktyczno-wyrównawczych a także doradztwa zawodowego,
- wsparcie zdrowia psychicznego oraz edukacji ekologicznej uczniów w tym wyjścia i wycieczki
- budowanie i wzmacnianie umiejętności STEM/STEAM
- rozwijanie umiejętności zawodowych i społecznych kadry pedagogicznej i zarządzającej
- zakup wyposażenia i sprzętu TiK niezbędnego do realizacji programów nauczania
ERASMUS+ POZNAJEMY SIĘ
Opublikowano: 02.02.2025 r.
W ramach programu Erasmus + realizujemy w szkole projekt „To co nas wyróżnia, to co nas łączy, to co czyni nas jednością. Nasze miejsce w Europie - kultura jako czynnik, z którego wywodzą się korzenie tożsamości europejskiej.”
Z niecierpliwością czekamy na kolejne etapy tego wspaniałego przedsięwzięcia!
BohaterON x Młode Głowy
W październiku uczniowie klasy 2c uczestniczyli w realizacji projektu "BohaterON x Młode Głowy w Twojej Szkole".
W trosce o zdrowie psychiczne dzieci, uczniowie zostali wprowadzeni w trudne tematy II wojny światowej i Powstania Warszawskiego w oparciu o materiały przygotowane przez psychologów. Dzieci wysłuchały opowiadania Magdaleny Górskiej pt.: "Niezwykła piosenka" poprzedzonego rozmową n.t. smutku oraz strachu w czasie wojny i roli muzyki w opanowaniu lęków. Rozmawialiśmy o bohaterstwie młodych ludzi,patriotyźmie, przyjaźni i nadziei w trudnych czasach wojny i Powstania Warszawskiego.
Podsumowaniem projektu były prace plastyczne wykonane przez uczniów.
Koordynator
Natalia Chyz
PÓŁKOLONIE ZIMOWE
PÓŁKOLONIE ZIMOWE
BAL KARNAWAŁOWY
Podsumowanie akcji "Paczuszka Dla Maluszka"
Społeczność naszej szkoły po raz kolejny udowodniła, że nie jest obojętna na potrzeby, krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. Z wielkim sercem wszyscy włączyli się w ogólnopolską akcję "Paczuszka dla Maluszka", która kolejny raz została przeprowadzona w naszej szkole. Jej celem była zbiórka pieluch i środków do pielęgnacji dla dzieci przebywających pod opieką Fundacji Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci.
Pieluchy, chusteczki, szampony oraz inne kosmetyki dla dzieci, które z trudem zmieściły sie do dwóch samochodów, zostaly dostarczone 9 stycznia pod adres fundacji. :)
Pracownicy placówki, którzy odbierali dary, nie kryli podziwu dla hojności, którą wykazali się darczyńcy.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę i otworzyli swoje serca na potrzeby najsłabszych. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz uda nam się wspólnie stworzyć takie Dobro.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych szkolnych dobrych duszków, które pomogły zapakować paczki do samochodów. :)
Małgorzata Wałowska, Natalia Chyz
Podziękowania !!!
Serdecznie dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom za okazane serce, za wszystkie dary, które zostały przekazane dla dzieci przebywających w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym w Wierzbicach.
Rada Samorządu Uczniowskiego