Regulamin Szkolnego Konkursu
„Pięknego Pisania” dla uczniów klas I-III
Rok szkolny 2025/2026

Cele konkursu:
- rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki pięknego pisania,
- rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania,
- rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
- kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju,
- odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Zasady uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III,
- każda klasa typuje trzech uczestników wyłonionych podczas eliminacji klasowych,
- konkurs będzie polegał na kaligraficznym przepisaniu zaproponowanego dla każdego,
poziomu tekstu w wyznaczonym czasie,
- uczniowie otrzymują jednakowe długopisy i karty pracy dostosowane do poziomu.
Organizacja konkursu:
- I etap: eliminacje klasowe – nauczyciel uczący w klasach I-III typuje 3 uczestników konkursu i zgłasza ich udział organizatorom do 30.04.26
- II etap; 14 maja w godzinach 12.40 -13,10 odbędzie się konkurs „Pięknego pisania”
(sala 115)
- III etap: 19 maja komisja wyłoni 3 finalistów konkursu
- (po 3 z każdego poziomu)
Kryteria oceny prac:
Oceny zadań dokonuje Komisja Konkursowa, która podczas oceny prac uwzględnia:
- ogólne wrażenia estetyczne,
- czytelność, estetykę, ład, prawidłowe rozmieszczenie tekstu,
- poprawność ortograficzną i interpunkcyjną,
- właściwe łączenie liter,
- równomierne położenie liter.
Laureaci otrzymają nagrody oraz dyplomy.
Organizatorzy:
Agnieszka Chruściel, Marzena Kalbarczyk